Tekstil

Türkiye’nin uluslararası ticarette (GTIP kodlarına göre) tekstil altında listelenen başlıklarını incelediğimizde, Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörü bir bütün olarak bugün en fazla dış ticaret fazlası veren birinci sektördür. Üstelik bu fazla tutarı son 6 yılda 14-15 milyar USD seviyesinde sabitlenmişti. Türkiye’nin dış ticaret açığının dörtte birini geniş anlamda ülkenin tekstil sektörü kapatmaktadır.

Tekstil ve hazır giyim sanayiinin ülke ekonomisine önemli katkılarından biri de istihdam alanında görülüyor. Eylül 2018 SGK verilerine göre, istihdamda Türkiye genelinin yüzde 6’sını ve imalat sanayinin yüzde 25’ini oluşturan tekstil ve hazır giyim sanayii aynı zamanda yüzde 40 kadın istihdamı oranıyla da ülkemizin en demokratik sektörlerinden biridir.

Türkiye yüksek orandaki tekstil ihracatına rağmen üretimde kullanılan makineler ve kimyasal maddeler bakımından büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Üretim odaklı yaklaşımlar ve Ar-Ge çalışmaları konusunda geç kalınması ve bu alandaki oldukça yetersiz çalışmalar, söz konusu dışa bağımlılığın en büyük sebebi olmuştur.

Uydu Makina olarak Tekstil Sektöründe makine yedek parça ve imalatı konularında öncü bir tedarikçi firma olma yolunda emin adımlar ile var gücümüzle ilerlemekteyiz. “Full Time Supplier” vizyonu ile müşterilerimizin her zaman yanındayız.