Sac Metal Şekillendirme

Sac metal şekillendirme, yassı metal levhaların kesilerek ve bükülerek istenen şekle getirildiği üretim yöntemidir.Üretilen ürünler son kullanıma uygun, dayanıklı parçalardır. İstenilen takdirde üretim sonrası yüzey işlemleri uygulanarak parçalara çeşitli özellikler kazandırılabilir. 

Lazer Kesim

Lazer kesim, 2 boyutlu bir dijital çizimi fiziksel nesnelere dönüştürmeye yarayan üretim yöntemidir. Bu yöntem çeşitli malzemelerin, küçük bir alana odaklanan lazerle kesilmesi ile üretim yapar. Dijital çizim dosyasındaki yolu izleyen lazer ışını son derece hassas, yüksek doğrulukta ve çok karmaşık şekilleri bile kesebilen bir işlem yapar.

Minimum hazırlık süresi ve hızlı kesme işlemi ile lazer kesim, en uygun maliyetli sac metal imalat yöntemidir. Bu yöntemin malzeme üzerindeki termal etkiler de azdır.

Abkant Büküm

Abkant presler, bilgisayar kontrolü ile, sac metale hidrolik basınçla kuvvet uygulayıp bükerek saç metalin milimetrik hesaplarla şekillendirilmesini sağlayan tezgahlardır. Abkant büküm tezgâhları ile sac metal, iki kalıp arasında basılarak şekil alır.

Bilgisayar kontrollü çalışan abkant preslerde, malzeme türü, malzeme kalınlığı, uygulanacak basınç gibi bilgiler CNC kontrol panelinden cihaza girilir. Böylece gereken değerler bilgisayar tarafından hesaplanır. Abkant preslerin birçok avantajları vardır. Seri üretim için elverişlidir ve birden fazla bükümü art arda yapılmasına olanak sağlar.

Avantajları

Sac metal şekillendirme yöntemleri ile parçalar yüksek hassasiyet ve tutarlılıkla üretilir ve ince detaylara sahip olabilir. İhtiyaca uygun farklı şekillendirme yöntemleri kullanılarak üretilen sac metal parçaların çekme ve ısıl dayanımları ve yüzey kaliteleri çok yüksektir. Özellikle lazer kesim ve abkant büküm yöntemlerinin kullanılan malzemeye termal etkileri çok azdır.

Adetli parça üretimine olduğu gibi seri üretime de uygun olan bu yöntem, söz konusu tek tip duvar kalınlığına sahip metal parçalar olduğunda, CNC işlemeye göre daha uygun maliyetlidir.